Автоимунен тиреоидит на Хашимото е най-често срещаното възпаление на щитовидната жлеза.
В нормални обстоятелства антителата, произвеждани от имунната система, помагат да се защити тялото от вируси, бактерии и други чужди тела. Автоимунното заболяване е, когато нашата имунна система произвежда антитела, които атакуват тъканите ни или нашите органи. При болестта на Хашимото – антителата атакуват щитовидната жлеза.
Симптоми на заболяването са: умора, неочаквано покачване на теглото, повишена чувствителност към студа, мускулни болки, дори скованост, подуване на ставите, бледа и суха кожа, подпухнало лице, дрезгав глас, запек, по-тежки менструални цикли, повишен холестерол, депресия, проблеми с паметта, подуване на щитовидната жлеза.
Заболяването може да протича както с намаляване функциите на щитовидната жлеза, така и с увеличаване на същите.
Kогато функцията на щитовидната жлеза е повишена, се забелязва повишена нервност, сърцебиене, изпотяване, намаляване на теглото,а когато функцията е намалена, имаме сънливост ,безсъние, суха кожа, цветът на кожата е по-жълтеникав, забавен пулс.
Болестта засяга повече жени и често се развива в комбинация с други автоимунни заболявания.

Щитовидната  жлеза се намира в предната част на шията, точно под адамовата ябълка. Тя произвежда хормони които, контролират обмяната на веществата и много други процеси в нашият организъм. Един от важните процеси на нейният контрол е сърдечната честота и изгарянето на калориите в телата ни. Когато се разболее човек от Хашимото, щитовидната жлеза се подува, раздразва се и не може да произвежда хормони в нормално количество както преди.

Намалете нивото на стреса, намалете цигарите и алкохола.

Подходящите храни са: месо, сладководна риба, яйца, сирене, кашкавал, пълномаслени млека, ядки, киноа, елда и амарант; допустими са 1-2 порции въглехидрати дневно – макарони, ориз, картофи, филия хляб. За препоръчване са растителните мазнини – зехтин, ленено масло. Задължителни са пресните плодове и зеленчуци, сурови, печени или сварени на пара. Не бива да се ядат океански риби, морски дарове и водорасли, храни с консерванти, изобщо храни, които могат да стимулират възпалителни процеси.

По съвет на лекаря болните с Хашимото могат да приемат хранителни добавки: добри за тях са комбинираните с желязо,магнезий, селен, цинк, В-витамини и витамин С, Д, Е, омега-3. Изборът на хранителна добавка не е стандартна процедура – необходима е преценка на индивидуалните потребности с помощта на специалист  / https://www.facebook.com/asia.ivanova.104?fref=ts /

Ако болестта на Хашимото е в ранна фаза, рестартът на имунната система може да провокира затихване на автоимунните процеси – така щитовидната жлеза може да бъде пощадена.  За рестартиране на имунната система може да комбинирате  клеева тинктура и пчелно млечице.
От тинктурата се приемат дневно два пъти по 20-30 капки с вода.Пчелното млечице се приготвя, като 10 г се разбъркват с 200 г пчелен мед. От тази смес всяка сутрин се хапва по една чаена лъжичка.
Изключително ефективно действие за регулиране работата на щитовидната жлеза има тинктурата от водна леща.
Препоръчва се при депресия, възпаени и набъбнали лигавици в носа и гърлото, дихателните пътища, полипи, ринит, фарингит, подагра, рани, циреи, ревматизъм, глаукома, уртикария, Витилиго, висока температура, за отслабване, подуване на стомаха, възпаления и отоци, астма, косопад, лениви черва и др. Регулира метаболизма в тялото и хармонизира жлезите с вътрешна секреция, много добре влияе на щитовидната жлеза и хормоналния баланс.
Древните уелски лекари я препоръчват при подуване на стомаха. Сварява се водна леща в козе мляко и се пие преди и след хранене. Ако имате упорит запек, древните билкари препоръчват да се пие отвара от водна леща, като за целта трябва да се сложи много малко от растението. Тя е била използвана и под формата на лапа при възпаления и отоци.
Често се използва и като храна за домашните птици и може да има някаква стойност за хранително-вкусовата промишленост в бъдеще, тъй като едно проучване, публикувано през 2010 г. показа, че водната леща има антиоксидантно, антибактериално и антикандидозни свойства. Това проучване е установило наличието на флавоноиди, като например кверцетин и фенолни съединения, които имат антиоксидантни свойства.
В друго проучване се посочва, че водната леща е била използвана като суровина за производството на аналгетични и антипиретични средства за защита. Тя се използва и под формата на пелети в хомеопатични лекарства за астма.
Изсушена водна леща може да се използва и като добавка в храната – по 2-3 лъжици дневно в супичка или бульон или в салата вместо магданос.

Бъдете здрави и щастливи!

Тази статия има информативен характер и не може да замести консултацията с професионалист.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *